Roztocze MTB

Pierwsze forum rowerowe Roztocza i okolic
Teraz jest 20 kwi 2018, o 15:37

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: 2 przewodniki i 2 mapy
PostNapisane: 1 cze 2010, o 20:10 
Moderatorzy globalni

Rower: Intense Uzzi
Roztocze Zachodnie, Przewodnik nie tylko dla turystów
Marek Nasiadka
Obrazek
Rok wydania: 2005
Strony: 174
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Turystyczne i Edukacyjne, Mielec

Jeden z trzech przewodników z cyklu (poza Roztoczem Wschodnim i Środkowym). Zawiera informacje o Frampolu, Goraju, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Modliborzycach, Szczebrzeszynie, Turobinie, Zwierzyńcu i okolicach. Znajdziemy tu Ogólne wiadomości o Roztoczu, jego najwyższych szczytach, kapliczkach itp. Przewodnik dokładnie opisuje oznakowane trasy piesze, nieoznakowane trasy turystyczne i oznakowane trasy rowerowe. Autor podaje długość każdej ścieżki i nieraz z czasem ich przejścia. Dodatkowo opisy szlaków okraszone są mapkami i kolorowymi zdjęciami na kredowym papierze. Mapki są dość ogólnikowe i lepiej mieć dodatkowo inną, bardziej szczegółową. Ciekawe źródło informacji o Roztoczu.

Roztocze – przewodnik
Włodzimierz Wójcikowski, Ludwik Paczyński
Obrazek
Rok wydania: 1977
Strony: 266
Nakład: 20.275 egzemplarzy.
Cena: 40zł
Wydawnictwo „Sport i Turystyka” Warszawa

Przewodnik starszy ode mnie, który w końcu zdjąłem z półki kilka tygodni temu. Śmieszne, że przez całe moje życie stał kurzył się w moim pokoju.
Myślę, że przewodnik ten jest dość zdezaktualizowany, jednak nie sprawdziłem tego jeszcze osobiście. Poza szczegółowym opisem szlaków znakowanych i nieznakowanych możemy w nim znaleźć część poświęconą środowisku i geografii, działalności człowieka, zarysowi dziejów Roztocza i zagospodarowaniu turystycznemu. Przewodnik wzbogacają ręcznie wykonane mapki i rysunki (!) ciekawych miejsc (jedyne zdjęcia to te na okładce). Dodatkowo dołączona jest rozkładana mapka Roztocza formatu A4 (niebawem pojawi się tu jej skan). Perełka w moim malutkim zbiorze.
EDIT: na Allegro można znaleźć wydanie drugie tego przewodnika w cenie ok. 4-10zł.

Powiat biłgorajski – Na skraju Roztocza i Puszczy Solskiej
Obrazek
Skala: 1:100 000
Wydawca: Kartpol, Lublin 2005

Podstawowa mapa, której używam podczas wycieczek po Roztoczu. Nie jest najdokładniejsza, ale wystarcza. Oznaczone są na niej wszystkie szlaki, jakie znajdziemy na Roztoczu. Jest dość atrakcyjna graficznie a dodatkowo po jej drugiej stronie znajdziemy charakterystykę powiatu biłgorajskiego, krótki opis szlaków pieszych, rowerowych i samochodowych, bazę noclegową i plan miasta Biłgoraj. Jak każda mapa, po kilkunastokrotnym użyciu rozlatuje się na zgięciach.

Roztocze Środkowe i Wschodnie, Puszcza Solska
Obrazek
Skala: 1:80 000
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Turystyczne i Edukacyjne, Mielec 2004

Dużo dokładniejsza niż wcześniej opisana. Są tam wszystkie główne szlaki, więcej wzniesień, górek (z podanymi wysokościami), wąwozów itp., a do tego wydrukowana jest na papierze lepszej jakości. Niestety, nie zabezpiecza to jej przed uszkodzeniami na zgięciach. W przeciwieństwie do mapy powiatu biłgorajskiego, jest to mapa dwustronna.

Strefa czasowa: UTC + 1