Roztocze MTB

Pierwsze forum rowerowe Roztocza i okolic
Teraz jest 25 wrz 2018, o 18:22

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zębatki narrow/wide
PostNapisane: 30 cze 2014, o 13:40 
Moderatorzy globalni

Rower: Intense Uzzi
Coraz popularniejsza opcja do rowerów z napędem 1x8/9/10, czyli zębatka, z której nie spada łańcuch i do której nie trzeba stosować napinacza. Jest tylko jeden mały haczyk - taką zębatkę trzeba sparować z tylną przerzutką, która ma sprzęgiełko. Po poprawnym założeniu łańcucha, powinniśmy się cieszyć brakiem problemów ze spadającym łańcuchem. Tyle teorii.

W sztywniaku sparowałem zębatkę 32t Race Face z kasetą SLX 11-34 i przerzutką Shimano ZEE. Takie kombo objeżdżam od kilkuset kilometrów. Na chwilę obecną, łańcuch nie spadł mi ani razu, czasem coś zgrzytnie, ale możliwe, że to wina piachu, w jakim jeździłem. W każdym razie ciekawa sprawa. Jedyna rzucająca się w oczy sprawa, to wytarcia anody na zębatce. Ale to kosmetyka.
Będę więcej pisał o tym, co dzieje się z napędem w ciągu sezonu. Zobaczymy, ile to jest warte.

Taką zębatkę posiada jeszcze sebonk i wkrótce też leśnik będzie ją mielił. Pewnie napiszą też coś od siebie:)

Tytuł: Re: Zębatki narrow/wide
PostNapisane: 28 lut 2015, o 16:47 
po "drugiej bazie"

Jakieś podsumowanie długo-dystansowe ? Przymierzam sie do kupna i nie wiem czy kazde narrow to to samo czy lepiej zainwestowac w znaną dobrą marke i ogólnie jaka zywotność takiej zebatki przy nowym napedzie ? jak najwiecej na plus, bo jakos nie moge sie do niej przekonać

PostNapisane: 28 lut 2015, o 21:48 
po "pierwszej bazie"

Uzywam zebatki od RF i w sumie nie polecam. Chodzi o profil zebow. Wystarczy porownac do np. Absolute black. W AB zęby są dużo wyższe i lepiej wykonczone, tak jakby grubsze. W teorii powinny lepiej trzymac lancuch w ryzach. Co do zuzycia, to moja po około 2500km wydaje sie byc juz troche zuzyta. Inna kwestia, ze mam w rozmiarze 30T. Do tego w ostatnim czasie lancuch zaczal notorycznie spadac. Jutro postaram sie zrobic zdjecie uzywanej i wrzucic. Zdjecie nowej gdzies mam. Naped mam 9spd, ale porownywalem u kumpla 10spd i ma porownywale luzy na boki-zebatka tez od RF. Jesli idziesz w NW, to pomysl o zebatkach owalnych.

Generalnie to napinacz jest imo lepszym rozwiazaniem. NW to troche marketing. No ale machina juz ruszyla...Zakladajac, ze uzyjemy napinacza o wadze okolo 130 gramow, wagowo zyska sie 70, bo przeciez przerzutki ze sprzeglem to kloce(x9 na krotkim wozku to dla odmiany 200 gramow, zee to juz 275). A prosi w enduro i tak stosuja klatki na gore. Czyli zysk wagowy zaden. Oczywiscie sa tez zalety w postaci braku napinacza XD. Mniej gratow w rowerze, latwiej go umyc. No i cichszy naped, mniejsze opory, mozliwosc zastosowania zebatek owalnych.

Podsumowujac, jesli lubisz cichy i nieskomplikowany naped i nie przeszkadza Ci ryzyko spadku lanucha, idz w nw.

PostNapisane: 28 lut 2015, o 22:14 
po "drugiej bazie"

A co myślicie o HCC components rodzimej produkcji ? zęby wydają się ok, sa w miare długie. Cena też nie odstrasza w porównaniu do rf czy hope . jest jeszcze dartmoor , ale najwiekszy problem w tym że to dartmoor. :mrgreen:

PostNapisane: 28 lut 2015, o 22:19 
po "pierwszej bazie"

Na oko po zdjęciach to hcc maja praktycznie identyczny profil co RF. O ile dobrze kojarze to Grelax uzywa nw od hcc. Chyba mu spadl lancuch na lublin city race czy cos takiego :P. A dartmoora nie kupilbym z tego samego powodu :D

PostNapisane: 28 lut 2015, o 23:16 
po "drugiej bazie"

A nie wiem co on ma, ale jak z nim gadałem to mówił że miał właśnie okres spadania łańcucha, pozniej na gc mówił że sie samo ogarneło wiec nie wiem ... Czary jakieś

PostNapisane: 1 mar 2015, o 11:11 
Moderatorzy globalni

W Hornecie mam RF - przejechałem kilkaset km po lesie i trasie w Żelebsku i zero problemów.
Wojtkowi w Giancie założyliśmy ostatnio Hope'a - testy za tydzień jak ogarniemy resztę części (a lista jest długa....).

PostNapisane: 5 mar 2015, o 15:31 
po "drugiej bazie"

I stało sie :D coś podkusiło mnie żeby kupić nw z dartmoora. zobaczymy jak sie spisze. ogolnie jest to z opini kilku osób które nie ma z nią żadnych problemów. No i cena 120 zł jest całkiem spoko. złoże za niedługo już cały napęd i sie wypowiem .

PostNapisane: 28 mar 2015, o 19:55 
po "pierwszej bazie"

W ramach ciekawostki wrzucam porównanie zębatek AB oraz RF. Jeśli chodzi o nówki, to jakość wykonania i "objętość" samych zębów w AB jest widoczna gołym okiem. RF po przebiegu około 2500km. Zużycie wydaję się znaczne;). Jak widać, zębatka od AB jest w standardzie 64bcd. Zaletą jest lepsza linia łańcucha jeśli chodzi o duże koronki(a to wtedy obciążenia są największe). Z wad to pewnie ze względu na otwory montażowe o mniejszym rozstawie - większa podatność na uszkodzenia i strzały od kamieni itd., Zaletą natomiast jest możliwość montażu rockringu w miejscu gdzie byłaby zębatka na 104bcd(ja coś sobie wykombinuje z jakiejś starej zębatki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: 29 mar 2015, o 13:07 
Moderatorzy globalni

No to porównamy 3 sztuki - RF, AB i Hope'a (jak Wojtek w końcu wsiądzie na rower). Jak na razie AB wygląda najbardziej mięsisto :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1