Roztocze MTB

Pierwsze forum rowerowe Roztocza i okolic
Teraz jest 17 sty 2018, o 00:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: [szorty] Endura Singletrack II - test długoterminowy
PostNapisane: 9 lip 2014, o 22:50 
Moderatorzy globalni

Rower: Intense Uzzi
Nabyłem moje drugie spodenki Endury, padło na model Singletrack II. Mam już w szafie spodenki Hummvee 3/4, jednak są już wysłużone, no i 3/4 to nie opcja dla mnie, ogólnie nie polecam nic w opcji 3/4 - ani szortów, ani koszulek.

Wracając do spodenek, kupiłem je u polskiego dystrybutora, wstrzeliłem się w rozmiar, cena też nie zrujnowała kieszeni (w porównaniu do oferty innych firm). Spodenki są wykonane z trochę grubszej kordury niż Hummvee, ale są dużo cieńsze niż TLD Moto, przez co lepiej sprawdzą się na całodziennych eskapadach. Posiadają z boku rozpinane wywietrzniki (działają), dwie standardowe kieszenie zamykane magnesem (nowe TLD Moto też mają ten patent), w jednej jest dodatkowa kieszonka na zamek - można wrzucić drobne i ich nie zgubimy. W tylnej szortów (trochę pod tyłkiem) znajdziemy jeszcze dwie kieszenie na rzepa - wrzucimy tam chusteczki, batona, telefon lub nawet mapę. Szerokość nogawek regulujemy sobie ściągaczami na rzepy, podobnie jak pas. W tylnej części nad tyłkiem można znaleźć wstawkę w rozciągliwego materiału z wytłoczonym logo producenta.

Pierwsze testy przeszły w ostatnią niedzielę w Krasnobrodzie, gdzie jeździłem w nich po trasie w dość pokaźnym upale - 27 stopni. Pod względem wentylacji radzą sobie świetnie, wywietrzniki działają. Trwałości nie sprawdziłem, bo nie udało mi się w nich wywrócić. Jedyny minus, jaki zauważyłem, to dziwne układanie się części szortów leżącej na kolanie. Nienaturalnie zaczęły tam odstawać. Możliwe, że ułożyły się tak przez ochraniacze na kolana. Zobaczę, czy będzie się to powtarzało, jak pojeżdżę w nich pierwsze trasy.

Póki co, polecam. Żaden ciuch Endury jeszcze mnie nie zawiódł:)

PS: jest to pierwsza część testu, dalsze wrażenia będę opisywał z czasem użytkowania szortów.

Tytuł: Re: [szorty] Endura Singletrack II - test długoterminowy
PostNapisane: 15 wrz 2014, o 21:23 
po "pierwszej bazie"

I jak się sprawują spodenki? Chodzi mi o ich wytrzymałość dają rade?

PostNapisane: 16 wrz 2014, o 15:55 
całkiem rozkręcony forumowicz

A czemu nie polecasz 3/4?
Bo ja właśnie się nad takimi zastanawiam i chętnie usłysze jakieś głosy od praktyka za lub przeciw.

PostNapisane: 17 wrz 2014, o 20:32 
Moderatorzy globalni

Spodenki dają radę. Prałem już je kilka razy. Dziwnie tylko układają się na kolanach, ale w czasie jazdy to nie przeszkadza.

Spodenki 3/4 nie zdają egzaminu w moim przypadku, bo ciężko dogadują się z ochraniaczami. Do tego dłuższa nogawka w niczym nie pomaga - cieplej nie jest, wygodniej też, podobnie jak z koszulkami. Endury 3/4 dziwnie mi się pozaciągały z tylu, często też je zahaczam o coś.lepiej założyć tradycyjną długość plus jakieś kalesony:)

PostNapisane: 18 wrz 2014, o 08:06 

Ja w takich 3/4 jeżdżę chwilowo (ale nie rowerowych) i zauważam, że cieplej jest tylko przy dużych prędkościach. Wówczas mniej wiatru w nogawki pakuje.

Więc mi w turystyce powiedzmy "szybkiej" chyba by się sprawdzały. Ale podejrzewam, że krótkie na upały by trzeba mieć dodatkowo.

A jeszcze pytanie na temat tych Endury 3/4y - jak w upały materiał się sprawuje? - nie ma problemów z poceniem się w nich?

PostNapisane: 18 wrz 2014, o 15:39 
Moderatorzy globalni

Materiał Endury jest genialny, nic nie przeszkadza w jeździe w upale, nic nie nasiąka. Jest przewiewny i mocny. Do tego są 2 wywietrzniki z boku, które pomagają co nieco w cyrkulacji powietrza.
Mam też stare spodenki Race Face Indy, które w upale działają jak folia, więc porównanie jest:)
Endura chyba nie ma w swojej kolejcji nietrafionych ubrań, więc można śmiało nabierać. Problem może być tylko z dobraniem rozmiarówki, bo chyba jest bardzo zawyżona.

PostNapisane: 18 wrz 2014, o 16:04 

O to dzięki za te informacje.
Zwłaszcza oddychalność materiału to ważna sprawa.

PostNapisane: 28 lut 2015, o 22:28 
po "pierwszej bazie"

Troche odgrzeje kotleta. Co do spodenek 3/4, to na jakies dluzsze wycieczki polecam opcje normane spodenki + ocieplacze na kolana. Z pewoscia o wiele wygodniejsze niz 3/4. Osobiscie uzywam modelu endura windchill.

PostNapisane: 1 mar 2015, o 10:48 

W tym sezonie wpadłem na pomysł aby zamiast szortów nowych, kolarskich kupić sobie parę par różnych z ciuchlandu - ale wykonanych z materiałów naturalnych. Nowe kolarskie szorty i tak mi się po sezonie czy dwóch niszczyły, a kosztują niemało jeśli są wykonane z oddychającego materiału. Tymczasem w upały jednak wolę naturalne tkaniny niż nawet najlepiej oddychającą folię. Tym bardziej, że po groma mi wodoszczelność czy wiatroszczelność w upały. Z tym, że nie szukam od razu krótkich ale długie i daje matuli do skrócenia. Można znaleźć takie, że po skróceniu wyglądają jak rasowe kolarskie szorty. I to w idealnym stanie za śmieszne pieniądze. Tylko trzeba patrzeć aby szwy nie były w kroku za grube. Do tego oczywiście oddzielne kolarskie z wkładką są niezbędne przy dłuższej jeździe. Ale to już wolę nowe. To rozwiązanie ma tę zaletę, że można sobie sprawić kilka różnych par z różnych materiałów na różne temperatury. Na upał cienkie, na chłody cieplejsze. Kolejna zaleta to możliwość skrócenia ich idealnie pod daną nogę.

Strefa czasowa: UTC + 1