Roztocze MTB

Pierwsze forum rowerowe Roztocza i okolic
Teraz jest 18 gru 2017, o 11:38

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: [smar] Brunox Deo do amortyzatorów
PostNapisane: 17 sty 2013, o 14:00 
Moderatorzy globalni

Rower: Intense Uzzi
Po kupnie drugiego amortyzatora (Magura Phaon) postanowiłem, że będę o niego dbał jak o dziecko. W sklepie rowerowym Krakowie polecono mi zwykły smar teflonowy do łańcucha Finish Line i przez długi czas właśnie tego środka używałem. Nie polecam takich eksperymentów, chociaż widelec działał bez problemów.

W końcu kupiłem smar specjalnie przygotowany do konserwacji widelców rowerowych (i nie tylko), czyli Brunox Deo. Środek jest bardzo rzadki, szybko i dokładnie rozprowadza się po uszczelkach i goleniach - aerozol + dołączona rurka pomaga w aplikacji. Wystarczy minimalna ilość i po wciśnięciu amortyzatora cały zgromadzony brud pięknie wychodzi z uszczelki i tworzy obrączkę na goleni. Dzięki temu można dokładnie wyczyścić golenie i mieć pewność, że brud zgromadzony między uszczelką i golenią, nie zrobi nam kuku w postaci rys.
Ja stosuję go po każdej jeździe w terenie właśnie w celu wyczyszczenia zakamarków w uszczelce. Nadmiar trzeba wytrzeć, bo środek może spłynąć po dolnej goleni nie tam gdzie byśmy chcieli. Do tego nadmiar może łapać dodatkowy syf. Zacząłem od stosowania buteleczki 100ml, która wystarczyła mi na jakieś 3 sezony. Teraz mam największą butlę i pewnie przeżyje widelec, na którym jeżdżę i jego następcę :)
Ze swojej strony polecam Brunoxa Deo. Dzięki niemu mam czyste i nawilżone uszczelki i to mi wystarczy za rekomendację.

PLUSY:
+ wydajny
+ czyści syfik zgromadzony na uszczelce
+ nawilża uszczelkę i golenie
+ poprawią płynność działania widelca
+ dzięki buteleczce z aerozolem i rurką łatwy w aplikacji
+ stosunkowo tani w porównaniu do produktów konkurencji

MINUSY:
- trzeba wycierać nadmiar
- nadmiar może gromadzić dodatkowy brud
- przy niewłaściwym użyciu, można zanieczyścić tarcze i klocki

Tytuł: Re: [smar] Brunox Deo do amortyzatorów
PostNapisane: 17 sty 2013, o 17:46 
po "pierwszej bazie"

Od dluższego czasu go używam i polecam innym. :)

PostNapisane: 21 lis 2017, o 21:14 
po "drugiej bazie"

Używałem gdy miałem jeszcze XCT przez dłuższy czas więc dodam też kilka słów prawdy :

-Jak działa? Wystarczy psiknąć troszkę na uszczelki (można delikatnie podważyć je paznokciem, żeby głębiej wpłynął) i po paru chwilach ugiąć amortyzator, żeby syf spod uszczelek wylazł na wierzch. Kilkukrotnie powtórzenie potrafi ożywić zaniedbany sprzęt. Magia.
-Niestety razem z brudem, bardzo skutecznie wypłukuje też smar,nakładany na uszczelki przy podstawowym przeglądzie. A smar świetnie zabezpiecza przed przed przenikaniem brudu.Więc z jednej strony usuwasz brud, ale jednocześnie otwierasz mu drogę na przyszłość.
A morał z tej bajki jest taki:
-Nigdy nie stosowałbym go na nowy widelec, ani krótko po serwisie. Zamiast tego wolę wytrzeć golenie i uszczelki czystą ścierką.
-Używałbym tylko doraźnie, jeśli np. chcesz o parę dni przeciągnąć okres przed serwisem, albo pomóc koledze, którego amor i tak nie widział serwisu od ładnych paru lat i nieprędko zobaczy

PostNapisane: 21 lis 2017, o 22:27 
Moderatorzy globalni

Ale starocia odświeżyłeś :D

Brunoxa trzeba umieć używać - lepiej dobrze umyś golenie wodą lub wodą z mydłem niż zalać Deo i zostawić. Ja nadal czyszczę nim golenie po błotnej jeździe, wtedy widzę sens. Jeśli ktoś serwisuje widelec raz do roku, to lepiej nie stosować Brunoxa. Ja nie widzę u siebie żadnego wypłukiwania smaru z uszczelek, może to dlatego, że smarowanie w widelcu wymieniam dość często i Deo nie robi jeszcze tam spustoszenia.
Przy obecnej jakości uszczelek olałbym temat. Myć z głową i serwisować, gdy przychodzi pora (lub częściej) - i będzie wszystko hulać jak trzeba :)
PZDR!

PostNapisane: 25 lis 2017, o 08:53 
całkiem rozkręcony forumowicz

Od lat go używam niemal przed każdym wyjazdem (każdym dalszym). Amortyzator od razu lepiej pracuje po takim zabiegu.
Nie daję amortyzatora w ogóle do serwisu dzięki temu. Po serwisie nie widzę różnicy w pracy amortyzatora w porównaniu z potraktowaniem go Brunoxem.
Od czasu do czasu odchylam śrubokrętem uszczelki amora i tam go wlewam.
Przecież to jest równocześnie smar więc w czym może zaszkodzić?

PostNapisane: 25 lis 2017, o 12:15 
Moderatorzy globalni

Tomek, Ty na poważnie?

PostNapisane: 25 lis 2017, o 16:13 

No tak - działa. Coś mi tak świta, że o tym wlewaniu za uszczelki to czytałem w Bikeboardzie albo gdzieś indziej daaawno temu.
A jak mi się za duże luzy robią w amorze to go wywalam i kupuję nowy. :)

No ale ja nie mam takich drogich jak Wy więc może to jest sposób tylko na prymitywne konstrukcje ;)

PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:04 
Moderatorzy globalni

:D

PostNapisane: 28 lis 2017, o 08:43 

Zapomniałem dodać, że Brunox świetnie się spisuje gdy niewielkie ilości, co jakiś czas aplikujemy we wszelkie ruchome miejsca w przerzutkach, oraz do osi rolek prowadzących łańcuch w przerzutce tylnej. Momentalnie manetki chodzą z mniejszym oporem. Ten sposób tez stosuję od lat. Generalnie taki penetrujący środek jest doskonały dla tych co często trafiają na deszcz czy błoto ale też pył, i potrzebują szybkiego uruchamiania sprzętu bez jego ciągłego demontażu. Tylko trzeba pamiętać o dosyć częstym stosowaniu. Tu również polecam smary do łańcucha w sprayu - takie do motocykli.

Strefa czasowa: UTC + 1