Roztocze MTB

Pierwsze forum rowerowe Roztocza i okolic
Teraz jest 15 sie 2018, o 04:05

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: GoPro Hero 3 Black (vs Hero2) - test / recenzja / opinia
PostNapisane: 21 lut 2013, o 19:36 
Moderatorzy globalni

Rower: Intense Uzzi
GoPro Hero 3 Black Edition – moja opinia, recenzja, test długodystansowy i porównanie z HD Hero 2

Od tygodnia jestem szczęśliwym (?) posiadaczem GoPro Hero 3 w wersji Black, a od ponad roku mam okazję bawić się HD Hero 2. W związku z tym postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami związanymi z użytkowaniem najnowszej i (podobno) najlepszej kamerki do dokumentowania ekstremalnych wyczynów. Będę tu opisywał moje doświadczenia z Blackiem i porównywał ją z Hero 2. Do rzeczy.

Black jest tylko kilka gramów lżejsza od Hero 2, więc nie odczujemy dużej różnicy na kasku. Sama kamerka jest „chudsza” od H2, co za tym idzie obudowa wodoszczelna też. Resztę różnic widać gołym okiem na zdjęciach promocyjnych.

W oczy się rzuca się dodatkowy przycisk na obudowie służący do włączania i wyłączania opcji WiFi. W pudełku poza kamerką i obudową dostajemy…bidę – dwa mocowania do np. kasku, dwa przylepce, mocowanie-wysięgnik składający się z dwóch części i śrubek, baterię (inna niż w H2), no i jeszcze gwóźdź programu – pilocik! Nie do końca taka bida :) Po sparowaniu go z kamerką możemy w pełni zarządzać opcjami Hero 3, włączać ją, wyłączać itd. Pilot ma wbudowany taki sam wyświetlacz jak sama kamerka. Ma też 2 przyciski, odpowiedniki włącznika na przednim panelu i spustu migawki znajdującego się na górze. Ładujemy go za pomocą dołączonego specjalnego kabelka i portu USB. Aktywny tryb WiFi sygnalizowany jest niebieską diodą na przodzie obudowy kamerki. Miga sobie co jakiś czas. W pudełku nie znajdziemy żadnej karty pamięci.

Co zdążyłem do tej pory przetestować?
Kamerka nie miała problemu ze starą kartą microSD Kingstona 2GB. Spokojnie działały wszystkie tryby, a filmików można było nagrać niecałe 9min :)

Po pierwszym ładowaniu kamerka się...posypała. Uszkodził się firmware i nic nie działało. Pomimo pełnego naładowania kamerka nie włączała się. Musiałem wgrać najnowsze oprogramowanie i od tego czasu wszystko działa prawie OK. Sama zmiana firmware’u jest prosta i dobrze opisana na stronie GoPro. Oprogramowanie sprzętu nie jest jeszcze odpowiednio dopracowane i potrafią się pojawić kwiatki podczas obsługi – brak możliwości włączenia, czyli zwiecha uleczlana jedynie poprzez wyjęcie baterii (raz kamerka nie widziała też włożonej do niej karty pamięci).

Black dostał docelową pamięć, czyli microSD Sandiska 64GB, class 10. Na takiej karcie można nagrać ok 4h 30min materiału lub zrobić ponad 9K zdjęć przy rozdzielczości 12MP. Karta niestety musi być sformatowana w systemie exFat. Mój główny komp hula na XP i musiałem wgrać mu jakąś poprawkę od MSoftu. Windows 7 widzi wszystko normalnie.

Menu kamerki chodzi bardzo szybko. Zdarza się, gdy buszuje się po ustawieniach, że kamerka wyrzuca nas do menu podglądu nagrywania wideo. Trzeba znowu szukać ustawień. Trochę denerwujące. Poza tym menu chodzi bardzo szybko. Hero 2 z zainstalowanym Protune’m to ślimak w porównaniu z Blackiem.

GoPro wypuściło aplikację na iOS i Androida, dzięki której możemy sterować kamerką i jej ustawieniami z poziomu telefonu czy tabletu. Jest to bardzo wygodne, bo zmiana czegokolwiek trwa kilka sekund na telefonie, a nie minutę czy dwie w menu kamerki czy pilocika. Do tego mamy podgląd tego, gdzie kamerka jest wycelowana (z niezłym lagiem). Jak włączymy nagrywanie lub robimy zdjęcia podgląd automatycznie znika. Oznacza to brak oglądania na żywo tego, co właśnie nagrywamy. Żeby uaktywnić podgląd, trzeba zmienić w opcjach aplikacji w telefonie Preview Player na Software Player. Inaczej podgląd nie działa, przynajmniej na Androidzie.

Nie miałem okazji przetestować kamerki w boju, ale przeprowadziłem parę małych testów w postaci time-lapse’ów. Podobne robiłem z Hero 2.
Kamerka stała na dworze na statywie. Oto wyniki:

Ustawienia / ilość zdjęć

Oryginalna bateria, włączone WiFi, zdjęcie 1/60s – 97 zdjęć (czyli 97 minut działania, Hero 2 ok. 160-170 zdjęć)
Oryginalna bateria, wyłączone WiFi, zdjęcie 1/60s – 122 zdjęcia
Zamiennik baterii, włączone WiFi, zdjęcie 1/60s – 85 zdjęć
Zamiennik baterii, wyłączone WiFi, zdjęcie 1/60s – 107 zdjęć

Zamienniki baterii kupiłem na Allegro po ok. 50zł za sztukę (sygnowane logo MTB). Jak sprawdzę je na poważnie, to dam znać, czy opłaca się wydawać na nie kasę.

Spróbuję też odpowiedzieć na pytanie, czy jest sens zmiany Hero 2 na Hero 3 Black.

Na pierwszy ogień pójdzie sprawdzenie żywotności baterii i nowe funkcje, o których warto wspomnieć (w porównaniu do Hero 2):
Zdjęcia w rozdzielczości 12MB (H2 – 11MP)
Burstmode – 30 zdjęć w sekundę (H2 – 10 zdjęć/1s), 30 zdjęć w 3 sekundy, a nawet 10 zdjęć na sekundę tak długo, jak trzymamy spust migawki
Większa ilość klatek na sekundę w praktycznie każdej rozdzielczości (w porównaniu do H2)
Nowe tryby – 1440p, 2,7K, 4K – nie słuchajcie tego, co piszą „spece” w Internecie, że tryb 4K w TYLKO 14fps? WTF? Już tłumaczę WTF – każda klatka w trybie 4K to zdjęcie w rozdzielczości 8MP, czyli na sekundę mamy strzelonych 14 fot. Jak dla mnie całkiem OK :)
Protune – w Hero 2 zwalnia tylko obsługę kamerki, planuję jego wywalenie. W Hero 3 pobawię się nim jak tylko sprawdzę całą resztę, bo aż tak bardzo mi na nim nie zależy.

Czy opłaca się wywalać prawie 2 klocki na Blacka? Nie. Dlaczego? Bo można trafić na wersję jak moja – sypiącą się. Poczekam na kolejną aktualizację softu, jeśli dalej będę miał zwiechy itp. to wymienię kamerkę na inny egzemplarz. Producent wymienia je bez problemu i bez gadania – kupujcie GoPro Hero 3 BlackTYLKO Z GWARANCJĄ. NIE, dlatego, że skompletowanie wszystkich potrzebnych mocowań i akcesoriów to kupa $$$...chyba, że ten szmal wsadziło się wcześniej w mocowania do Hero 2 - są kompatybilne.

PLUSY
- chudsza
- ogrom opcji nagrywania
- WiFi – obsługa pilocikiem i telefonem
- w końcu płaska soczewka w wodoszczelnej obudowie = ostre zdjęcia pod wodą

MINUSY
- zawiesza się
- bateria słabsza niż w Hero 2
- mało akcesoriów w pudełku
- cena

W miarę upływu czasu i zabawy z kamerką będę aktualizował posta.

UPDATE #1

Kamerka sprawdzona podczas trzech śnieżnych wypadów. Co tu pisać? Pobawiłem się nią i doszedłem do wniosku, że Hero2 już nie potrzebuję :D

Do sedna. Nie wszystkie tryby są jakościowo satysfakcjonujące:

960 - wideo wygląda paskudnie
720 - też paskudne (używać tylko do slo-mo, poza tym nie ma co sobie nim zawracać głowy)
WVGA - jakość kiepska, za to slo-mo wyglądają świetnie, nie trzeba się bawić Twixtorem
4K - tryb dobry tylko do późniejszego wyciągania zdjęć (tak jak myślałem wcześniej)
2.7K - dla mnie stał się podstawowym trybem nagrywania. Świetny jakościowo jeśli nie planuje się super slo-mo. Polecam
1080 - troszkę słabszy, niż 2.7K, jednak spokojnie można nim kręcić ujęcia + slo-mo
1440 - super opcja przy kręceniu z klaty lub wyższych kadrów, zapomniałem, że istnieje tryb 960 :)

Co do wytrzymałości baterii, to na wypad zużywam średnio niecałe 2 baterie, więc jest ok. Oczywiście bateria czerpie się szybciej przy używaniu WiFi.
Samo WiFi trochę mnie zawiodło. Pilocik ma mniejszy zasięg niż myślałem - jakieś 10m może? Zależy od terenu. Słabo. Pierwsza próba używania w terenie telefonu sparowanego z kamerką okazała się klapą i musiałem jeszcze raz wgrywać soft do kamerki. Od tamtego czasu jest ok. Telefon jest o wiele lepszy niż pilocik ze względu na szybkość dostępu do opcji Blacka. Jednak zasięg jest podobny jak przy użyciu pilota. Jak to leśnik podsumował: "nie ma to jak używać WiFi z kamerką i na wszelki wypadek pójść sprawdzić, czy na pewno się nagrywa". I tak to wygląda.
Tyle na razie, do następnego.

UPDATE #2
Po 5ciu miesiącach zabawy z kamerką zmuszony byłem wysłać ją wczoraj 2013.08.07) do serwisu w Holandii. Okazuje się, że była uszkodzona od samego początku. Po dłuższym nagrywaniu, nagrzaniu się i wyłączeniu, nie włączała się z powrotem. Świeciła się tylko dioda z tyłu - trzeba było wyjąć baterię i włożyć ją jeszcze raz. Po jakimś czasie kamerka odżywała. Wczoraj użyłem jej ostatni raz i odwiedziłem pocztę.

Sprawa realizacji gwarancji w GoPro to pierwsza klasa - po opisaniu im problemu dostałem mejla ze wskazówkami co mam zrobić. Nic to nie dało, więc dostałem adres na jaki miałem wysłać sprzęcik razem z dokumentami. Kamera zostanie naprawiona lub wymieniona na nową. Oczywiście musiałem wysłać kopię dowodu zakupu. Uzbrajam się w cierpliwość i czekam na rozwój sytuacji...i powrót kamerki :)

UPDATE #3
Wczoraj, czyli 26 sierpnia, wróciła do mnie kamerka. W ramach gwarancji dostałem nowy egzemplarz. Jak gratis dostałem nową baterię (czwartą :D ). Kamerkę wysłałem łysą, bez żadnych dekielków, nowa przyszła z dekielkami (klapka baterii i osłonka złączy). Trochę to trwało, ale sprzęcik na razie działa jak trzeba. Nie ma wady poprzedniczki.

Tytuł: Re: GoPro Hero 3 Black (vs Hero2) - test / recenzja / opinia
PostNapisane: 10 mar 2013, o 13:43 
po "drugiej bazie"

Dwa klocki to przesada ale mozna pokusić sie o zakup ze Stanów bądz Angli o ile nie dowalą cła i cena nie przekroczy tej w polsce :)

PostNapisane: 10 mar 2013, o 14:02 
Moderatorzy globalni

Rower: Dartmoor Hornet
W najnowszym bB jest test 7 kamer sportowych, w tym i GoPro 3. Wiadomo GoPro wygrało cały test bez dwóch zdań, znaczy nazwijmy to testem bo to jest zlepek testów z internetu :)

PostNapisane: 10 mar 2013, o 15:44 
Moderatorzy globalni

Ja bym tego nie nazwał "testem", to opis kamer, ich funkcji i akcesoriów. Lipa totalna, żadnych konkretów.
Tylko filmik pokazujący nagranie z tych kamer dostępny na YT można nazwać testem. Tam GoPro ma najbardziej zafajdany obiektyw i guzik widać.

PostNapisane: 13 mar 2013, o 08:52 
Moderatorzy globalni

świeżak. napisał(a):
Dwa klocki to przesada ale mozna pokusić sie o zakup ze Stanów bądz Angli o ile nie dowalą cła i cena nie przekroczy tej w polsce :)

Za kupno towaru w Anglii nie płaci się cła, bo Anglia jest w Unii. Jak trafi się na dobrą promocję, to ściąganie stamtąd opłaca się. Standardowa cena jest podobna do polskiej lub nawet wyższa. Zależy od kursu pałnda.
Stany to co innego :)

PostNapisane: 8 sie 2013, o 12:17 
Moderatorzy globalni

Apdejt numer dwa :)

PostNapisane: 27 sie 2013, o 20:51 
Moderatorzy globalni

up